4 Mart 2012 Pazar

Yapılası Far Bazı

Ben yaptım siz yapmayın... Ya da yapın tam karar veremedim, ortalığı biraz batırdım da :) Genel amaçlı bir far bazı o da olmadı kapatıcı yaptım. Benzerleri başka bloglarda da var ama benimki biraz elde kalan malzemeyi değerlendirme çabası oldu. 
Gelin olmuş gidiyorum projesi başlattım evde. Hatırladığım kadarıyla daha eski olan her şeyi göz önüne koydum kullanmak için. Bunu pek çok blogger yapıyor ama bu benim senelerdir yapmaya çalıştığım ve muktedir olamadığım bir şeydi. Bu bağlamda 10 senelik tütsü, 8 yıl önce üretilen saç bakım yağı falan buldum. :D Şaka gibi ama gerçek aldığım pek çok ürünü kullanmaya kıyamıyorum ya da kıydıklarımla da üşendiğim ya da unuttuğum için senede bir kaç kez karşılıyorduk :D 
Yüz peelingini vücut peelingi olarak kullanmak, el nemlendiricilerini elimi korkak alıştırmadan kullanmak gibi çözümler getirdim :)

Gelelim yapılmasında sakınca olmayan, yapılmasa da olur hadiseye; efenim vakti zamanında yoğun akne sorunu yaşarken hormon tedavisine başladığım ve fazla gerek kalmadığı ve bu süreçte yine kıyamadığım :D salyangoz kremimi döktüm ve cam kavanozu bi gün bir yerde kesin lazım olur diye yıkadım. Bu sefer bunla bir şey yapmalıyım güdüsü dürtüklemeye başladı. Ve kendi kapatıcımızı yapma fikrini hatırladım bunun içinde fondöten, krem ve pudranın dışında rengi koyu olduğu için kullanmadığım stik kapatıcıyı da karışıma ekledim. Sonuçta katı malzeme olduğu için karıştırmak çok zor oldu. Göz kremi kavanozunda filan sanırım daha kolay olur. 

Kendime torpil yapıp içine buğday yağı da ekledim. Buğday yağı çok iyi bir nemlendirici ve E vitamini kaynağı saç ve cilde çok iyi gelir. Buna rağmen o da ihmal ettiklerim arasındaydı. Hatta o derece ihmalkarım ki blogu açarken kozmetikle ilgili yazmayacağım dememe rağmen bu yazıyı yazmadan duramadım :)
Efendim sonuç olarak kompakt pudrayı kazıyarak toz şeklinde ekledim, fondöten, yoğun yapılı güneş kremi, yoğun vücut kremini karıştırdım. Ve ilk defa dibini gördüğüm bir stik oldu :) Rujlarım bile tam bitmeden atmışım hep. Gördüm ki içinde çevirme yerinde çok fazla ürün kalıyormuş tamamını kullandım kapatıcının. 

Çıkan sonuç yine cildimden koyu renk olsa da hakkı yenmeyecek bir far bazı oldu hem de 30 spf :D Çok soluk bir farı tüm ışıltısıyla yansıttı ve koyu olmasına rağmen renk vermeyen farları da iyi yansıttı. Yani amaç her far bazının yaptığını mutfağımızdaki malzemeyle yapmak oldu :)

Son fotoğraftaki ışıltının altında hiç görünmeyen aslında açık yeşil far :D Fotoğrafa bu kadar yansıdı gerçeği de pek farklı değildi :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder